Włochy: Strajk społeczny z udziałem studentów i uczniów

[2014-11-14 16:42:57]

Ulicami 25 włoskich miast, w tym Rzymu i Mediolanu, przeszły pochody uczestników tzw. strajku społecznego. Zorganizowały go autonomiczne związki zawodowe, ale do inicjatywy przyłączyła się największa lewicowa centrala CGIL, dla której była to próba generalna przed strajkiem generalnym 5 grudnia.

Do protestów przeciwko polityce rządu, na czele z projektem ustawy reformującej rynek pracy, przyłączyli się uczniowie szkół średnich i studenci, bezrobotni i imigranci. W Rzymie manifestanci obrzucili jajkami siedzibę ministerstwa finansów i konsulat generalny Niemiec, a dziesięć osób zawiesiło protestacyjny transparent na Koloseum.

W Padwie, w pobliżu słynnego uniwersytetu oraz w Mediolanie doszło do starć z policją. W tym ostatnim mieście spotkanie wyznaczył sobie najaktywniejszy przeciwnik rządu, związek metalowców FIOM. Maszerująca u boku jego lidera Maurizio Landiniego szefowa centrali CGIL Susanna Camusso (na zdjęciu) potwierdziła strajk generalny 5 grudnia, dodając, że nie chodzi wyłącznie o rynek pracy, problemem polega na tym, że w tym kraju rośnie bezrobocie. W strajku nie wezmą udziału pozostałe związki zawodowe.

jkl

Fot. Wikimedia Commons


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


25 listopada:

1917 - W Rosji Radzieckiej odbyły się wolne wybory parlamentarne. Eserowcy uzyskali 410, a bolszewicy 175 miejsc na 707.

1947 - USA: Ogłoszono pierwszą czarną listę amerykańskich artystów filmowych podejrzanych o sympatie komunistyczne.

1968 - Zmarł Upton Sinclair, amerykański pisarz o sympatiach socjalistycznych; autor m.in. wstrząsającej powieści "The Jungle" (w Polsce wydanej pt. "Grzęzawisko").

1998 - Brytyjscy lordowie-sędziowie stosunkiem głosów 3:2 uznali, że Pinochetowi nie przysługuje immunitet, wobec czego może być aresztowany i przekazany hiszpańskiemu wymiarowi sprawiedliwości.

2009 - José Mujica zwyciężył w II turze wyborów prezydenckich w Urugwaju.

2016 - W Hawanie zmarł Fidel Castro, przywódca rewolucji kubańskiej.


?
Lewica.pl na Facebooku