Zaostrza się spór górników z rządem
[2015-01-15 13:21:19]
Pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa Wojciech Kowalczyk zaznaczył, że alternatywą programu naprawczego dla Kompanii Węglowej byłaby jej upadłość. Jak zaznaczył, za jedenaście miesięcy 2014 roku KW wygenerowała ponad 1 mld 100 mln zł straty, a jej obecne zobowiązania wynoszą już 4,2 mld zł. Związkowcy przypominają, że pod koniec lat 90. rządzący obiecywali utworzenie w miejsce wygaszanych kopalń nowych miejsc pracy m.in. w nowoczesnym przemyśle. Związkowcy wskazują, że zamiast zapowiadanych 150 tys. miejsc pracy powstało ich dotąd ok. 30-40 tys., w dodatku z reguły źle opłacanych i opartych o tzw. umowy śmieciowe. Górnicy krytykują decyzję rządu. Ich zdaniem zasoby węgla w kopalniach, które mają być zlikwidowane, pozwalają na 40 lat fedrowania. Uważają, że decyzja o likwidacji do decyzja polityczna, a nie ekonomiczna. Zapowiadają, że podziemny protest będzie kontynuowany, dopóki nie rząd nie wycofa się ze swoich planów. W najbliższych dniach zapadną decyzje co do form protestu. Niewykluczany jest strajk i demonstracje górników w Warszawie. W reakcji na rządowy program restrukturyzacji górnictwa, pracownicy kopalń należących do Kompanii Węglowej rozpoczęli podziemne protesty. Strajk zainicjowali w ubiegłą środę górnicy z kopalni Brzeszcze, wkrótce potem dołączyły do nich załogi z zakładów Bobrek-Centrum w Bytomiu, KWK „Pokój" i Sośnica-Makoszowy oraz Pokój. Łącznie ok. 1000 górników strajkuje pod ziemią. Również pracownicy administracyjni podjęli strajk okupacyjny. Obecnie protestują już wszystkie kopalnie węgla kamiennego w Polsce, a protest poparły ogólnokrajowe władze Solidarności i OPZZ. Do protestów i demonstracji dołączają też mieszkańcy śląskich miast, a 14 stycznia ulicami Bytomia przeszła kilkutysięczna demonstracja przeciwko likwidacji kopalń. Pomimo kilku serii rozmów przedstawicieli rządu z górnikami, władze nie chcą odejść od planów likwidacyjnych. W ostatnich dniach zaczęli się natomiast zgłaszać prywatni inwestorzy, którzy deklarują możliwość kupna kopalni objętych programem rządowym. Jednocześnie z sondażu Millword Brown wynika, że większość Polaków i Polek w sporze popiera protestujących górników. Poparcie dla nich zadeklarowało 68,5% badanych, a dla rządu zaledwie 15% respondentów. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Mury, militaryzacja, wsobność.
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Manichejczycy i hipsterzy
- Pod prąd!: Spowiedź Millera
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Wolność wilków oznacza śmierć owiec
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- DEMONSTRACJA: ZATRZYMAĆ IZRAELSKĄ MACHINĘ ŚMIERCI
- Warszawa, Plac Zamkowy
- 5 października (sobota), godz.13.00
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
31 października:
1903 - Urodziła się Joan Robinson, brytyjska ekonomistka, przedstawicielka szkoły keynesowskiej.
1929 - Marszałek Sejmu, Ignacy Daszyński (PPS), odmówił otwarcia sesji Sejmu w związku z demonstracyjną obecnością w gmachu sejmowym kilkudziesięciu uzbrojonych oficerów.
1935 - Urodził się David Harvey, angielski geograf, antropolog i teoretyk społeczny; autor m.in. książki "Neoliberalizm. Historia katastofy".
1936 - W Bystrej koło Bielska zmarł Ignacy Daszyński, wybitny działacz socjalistyczny, premier rządu ludowego, marszałek sejmu, poseł do sejmu wiedeńskiego, współzałożyciel Polskiej Partii Socjalno-Demokratycznej Galicji i Śląska Cieszyńskiego, potem w PPS.
1937 - Rząd Republiki Hiszpańskiej przeniósł się do Barcelony.
1950 - Urodziła się Zaha Hadid, brytyjska architekt pochodząca z Iraku, przedstawicielka dekonstruktywizmu, feministka.
1952 - W Boliwii wydano dekret o nacjonalizacji kopalni.
1952 - Na atolu Eniwetok (Pacyfik) Amerykanie dokonali pierwszego próbnego wybuchu bomby wodorowej. W latach 1948–1962 przeprowadzono tam 43 próby z bronią atomową.
1984 - Sikhijscy nacjonaliści zamordowali premier Indii Indirę Gandhi.
2004 - Centrolewicowy polityk Tabaré Vázquez wygrał w I turze wybory prezydenckie w Urugwaju.
2010 - Dilma Rousseff wygrała w II turze wybory prezydenckie w Brazylii, zdobywając 56,05% głosów.
?