Wicemarszałkini Sejmu Wanda Nowicka ogłosiła, że będzie kandydować na urząd prezydenta. Na sobotniej konwencji programowej poparła ją Unia Pracy. Popierają ją także: Socjaldemokracja RP, Polska Lewica, Unia Lewicy i „Europa Plus”.
Według Nowickiej dzisiejsza lewica w Polsce stanowi niekontrolowany wyciek grup i grupek, podzielonych, rozczłonkowanych, skłóconych ze sobą nierzadko, dla których jedyna skuteczna droga wyjścia z impasu zdaje się pozostawać poza zasięgiem. A tą drogą jest jedność i współpraca. Na konwencji programowej UP przekonywała, że "nie ma wrogów na lewicy" i zamierza ją jednoczyć. Musimy rozpocząć budowę nowego projektu lewicowego ponad podziałami jeszcze raz. Projektu, który będzie łączył, a nie dzielił - powiedziała.
Są różni kandydaci i kandydatki po stronie lewicowej, tym niemniej liczę na to, że nasze dążenie do tego, bym ja została prezydentem Polski nie spowoduje żadnej bratobójczej walki - powiedziała wicemarszałkini Sejmu.
Zapytana, czy poinformowała o swojej decyzji lidera Twojego Ruchu Janusza Palikota, który też kandyduje na urząd prezydenta, powiedziała, że tak i że nie był tym zachwycony.
Nowicka podkreśliła, że ma wsparcie środowisk kobiecych i liczy na nie przy zbieraniu głosów. Według niej, dopiero po zabraniu podpisów będzie wiadomo, ilu jest kandydatów na lewicy. Nie ma szans w tym momencie, by był jeden kandydat, jest wielu, ale mam nadzieję, że ja będę tym pierwszym wyborem dla bardzo wielu ludzi, kobiet i mężczyzny lewicowych, tych którzy chcą budować nowoczesną lewicę i którzy wierzą, że potrzebna Polsce jest nowoczesna lewica i niedobrze by było, gdyby lewica miała się całkowicie rozpaść - powiedziała.
Nowicka uważa, że przy poparciu środowisk lewicowych i kobiecych ma szansę przejść do drugiej tury wyborów.
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
1928 - Początek XXI Kongresu PPS w Dąbrowie Górniczej i Sosnowcu; większość delegatów przeciwko współpracy z PPS dawną Frakcją Rewolucyjną i resztą lewego skrzydła obozu władzy.
1935 - W Jerozolimie urodził się Edward Said, amerykański krytyk i teoretyk literatury. Autor m.in. "Orientalizmu".
1942 - Powstał Patriotyczny Front Lewicy Polskiej.
1945 - Ukazał się pierwszy numer miesięcznika ideologiczno-teoretycznego "Przegląd Socjalistyczny".
1961 - Początek wojny między siłami rządowymi Wietnamu Płd. a Viet Congiem.
1998 - Utworzono Europejski Trybunał Praw Człowieka.
2006 - W Wiedniu założono Międzynarodową Konfederację Związków Zawodowych (ITUC).